#AlkoOkoloSveta | Zastávka č. 1: Slovensko

Milí naši priatelia,

mnohí z nás ostali uväznení doma medzi štyrmi stenami a práve cestovanie nám mnohým chýba najviac. Sme však zodpovední a musíme tieto ťažké časy vydržať. Rozhodli vás za vašu trpezlivosť odmeniť a pripravili sme pre vás poznávaciu cestu naprieč alkoholovým svetom. Nemusíte nikam chodiť, a aj napriek tomu sa po jej konci budete cítiť, akoby ste precestovali celý svet. Pripravte sa, vyrážame! 😊

Zastávka číslo 1: Slovensko

Nie je veľkým prekvapením, že začíname práve na našom milovanom Slovensku. Je to krásna krajina, ktorú všetci veľmi dobre poznáme. Nádherná príroda a historické mestečká však nie sú jediné poklady, ktoré Slovensko ukrýva. Vedeli ste, že aj na Slovensku máme prvotriednych výrobcov kvalitného alkoholu?

Frndžalica

frndžalica

Asi každý pozná kultový slovenský film Pacho Hybský zbojník, kde v hlavnej úlohe Pacha Matrtaja exceloval Jozef Króner. Pacho ako vedúci zbojníckej družiny vo filme pil záhadný, nápoj zvaný frndžalica, ktorý bol tak ostrý, že vo filme doslova vybuchoval. To bolo inšpiráciou na vznik novodobej Frndžalice, ktorá si vďaka svojmu originálnemu baleniu, ale hlavne kvalite svojho obsahu získala popularitu na celom Slovensku.

Čo je na Frndžalici asi najdôležitejšie je fakt, že je to poctivý destilát bez akýchkoľvek prísad a prímesí, vyrobený z tých najkvalitnejších slovenských surovín. Každá fľaška je zabalená v štýlovom kartónovom balení, na ktorom nájdete texty Mor ho! a slovenskej hymny. Okolo hrdla fľaše je omotaný darček, ktorý poteší všetkých nebojácnych, poctivých a čestných chlapov – prívesok v tvare zubu na koženej šnúrke. Pre milovníkov naozaj ostrej pálenky je tu Frndžalica Surová, s obsahom alkoholu až 65%.

Tatratea

tatransky caj tatratea

Nemenej známy a obľúbený slovenský nápoj je Tatratea. Tatranský čaj je hlboko zakorenený v našej histórii. Tatranci si každú veselú aj menej radostnú chvíľu spríjemňovali pohárikom, pričom väčšinou išlo o niečo ostré. Slovenskí horali využívali alkohol nielen na zábavu, ale aj na domácu medicínu a teda ak bol niekto chorý, zaliali mu liečivé bylinky horúcou vodou, pridali domácu pálenku, cesnak, med a cibuľu. Tak vznikol čaj. Teda aspoň tak ho v tom čase volali našinci, ktorí si jeho liečivé účinky nevedeli vynachváliť.

Postupne sa začal tatranský čaj vyrábať a fľašovať vo veľkom. Výnimočným ho však spravil až rebranding tatranskej destilérky Karloff z roku 2008. V likérke sa držali tradičných receptúr, vybrali z nich to najlepšie, pridali niečo zo svojho srdca a tak vznikol Tatratea, ktorý je úspešný na celom svete nielen vďaka výnimočnej chuti, ale aj originálnemu farebnému dizajnu svojich fliaš.

Borôvka

Borôvka je ďaľší skvelý nápoj od značky Pacho Matrtaj. Borôvka vznikla snúbením čistého destilátu z borievky a veľmi obľúbeného destilátu Frndžalica. Borievkový destilát sa predáva len v limitovanom množstve, preto Vám isto odporúčame zakúpiť tento skvost čím skôr. Fľaša je rovnako ako Frndžalica zabalená v štýlovom obale spolu so zberateľským kovovým zubom.

Gin Gin

Slovenský gin gin

Gin Gin je prvý slovenský prémiový gin. Tento gin je vyvrcholením dlhej tradície bylinkárstva v našich končinách a macerovania týchto bylín a plodov v domácich destilátoch. Unikátna chuť slovenských borievok je len jedna z mnohých byliniek, ktoré Vás očaria v tejto výnimočnej chuti. Odhaľte lahodnú chuť sladkej duly či lipového kvetu. Okrem iného v ňom nájdete aj tóny bazy, materinej dúšky, horca, angeliky a ďalších bylín, ktoré vytvárajú skutočný chuťový endemit na trhu. Dizajn fľaše s kovovou etiketou vyobrazuje noblesnú kombináciu klasickej slovenskej modrotlače a baníckej histórie ťažby drahých kovov na Slovensku.

Czechoslovakia Vodka

Czechoslovakia vodka stelesňuje bratstvo dvoch národov, ktoré sa v mysliach ľudí nikdy nerozišli. Vždy keď ju otvoríte, spomeňte si na krajinu, kde sú všetci ľudia bratia a kde im bolo lepšie spolu, tak ako najčistejšej tatranskej vode a najjemnejšiemu kojetínskemu liehu.

CSSR Vodka

Prémiová CSSR vodka je výnimočne jemná a hrdá, s čistou nevtieravou chuťou. Je vyrobená zo zápary z tvrdej pšenice, 7 násobnou destiláciou. Hladkosť a nezameniteľný charakter dosiahla štvormetrovou filtráciou cez 7 rôznych vrstiev prírodných materiálov, dreveného uhlia a diamantového prachu.

Všetky spomenuté značky nájdete TU.

Ktorý slovenský alkohol je váš obľúbený? Pošlite nám foto alebo nás označte na sociálnych sieťach s hashtagom #AlkoOkoloSveta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.