#AlkoOkoloSveta | Zastávka č. 3: Britské Ostrovy

Dnes si z Francúzska odskočíme na Britské ostrovy. Pozrieme sa na zaujímavé známe aj menej známe značky, ktoré majú pôvod v Spojenom Kráľovstve či v Írsku.

Vedeli ste, že kráľovná Alžbeta II. miluje gin?

A to konkrétne Dubonnet kokteil, ktorý si zvládnete namiešať doma aj vy. Bude vám stačiť len gin, Dubonnet Rouge (silné červené víno) a citrónová kôra na ozdobu. Na internete nájdete stovky receptov, stačí si len nájsť ten svoj. 😉 Aby ste mali tento kokteil naozaj autentický, poradíme vám pár výnimočných ginových značiek priamo z Britských ostrovov.

Plymouth Gin

Plymouth Gin

Plymouth Gin je unikátny druh ginu vyrábaný patentovaným spôsobom, ktorý pochádza z Plymouthu, mestečka v juhozápadnom Anglicku. Tento Gin je jemne sladkastý a udržuje si dokonale vyvážený komplex chuti, v ktorom žiadna bylinka neprevažuje. Záver je dlhý a suchý. Plymouth sa najlepšie podáva s ľadom, s tonikom a plátkom citróna či limetky. Jemná chuť je ideálna pre použitie do najrôznejších miešaných nápojov.

Sipsmith Gin

Sipsmith gin

Sipsmith Gin London Dry je svetovo oceňovaný gin. Má jemnú chuť, zo začiatku v nej cítiť borievku, potom prichádza sladkosť a citrónová aróma a nakoniec ľahká suchosť, kde sa všetky chute spoja do jednej. Vôňa má kvetinové tóny, po ktorých nasleduje borievka a citrusová čerstvosť. Každá fľaša je ručne vyrábaná v skutočne malých dávkach. Žiadne regimentované načasovanie, žiadne automatické rezy, iba remeselnícka atmosféra a vášeň pre dobre vyrobený gin.

Glenfiddich Whisky

Glenfiddich whisky

Glenfiddich je popredná značka škótskej whisky, ktorú produkoval William Grant a synovia v Dufftowne v Škótsku. Názov značky v preklade znamená údolie jeleňa rieky Fiddy. Symbolizuje prítomnosť jeleňa na Glenfiddich flašiach. Táto svetoznáma značka whisky zreje podobne ako Karibský rum v dubových sudoch. William Grant si spolu so svojim siedmimi synmi vyrazil splniť celoživotné sny a začali budovať vlastný liehovar. V súčasnosti dosahuje táto Single Malt škótska whisky obrovské úspechy a získava veľké množstvo ocenení.

Lagavulin Whisky

Lagavulin whisky

V škótskom mestečku Lagavulin na ostrove Islay existujú liehovary už od 18. storočia. Avšak až v roku 1816 založil farmár John Johnston prvú oficiálnu destilérku.
O rok neskôr sa objavila druhá pálenica, ktorú vytvoril Archibald Campbell.
Obaja boli zjednotení obchodníkom z Glasgowa. V roku 1887 prišiel Peter Mackie do liehovaru, pod ktorého vedením sa začalo zaužívať meno liehovaru Lagavulin.

Jameson Whiskey

jameson whiskey

John Jameson & Son je prestížna značka írskej whiskey, ktorú vyrába spoločnosť Irish Distillers. Pôvodne bola značka tejto úžasnej pochutiny založená už v roku 1780, ale oficiálne datujeme vznik značky až od roku 1810. John Jameson, pôvodne zamestnaný ako právnik, ktorý vždy holdoval kvalitnému alkoholu si vzal Margaret Haig, ktorej rodina vlastnila jednu z najznámejších vtedajších páleníc v Írsku. V 18. storočí, keď John začal s tvorbou kvalitnej írskej whiskey produkoval približne 30-tisíc galónov ročne. O pár rokov neskôr, na prelome 19. storočia produkoval jeden milión galónov ročne. V tej dobe sa stala značka obrovským centrom celosvetovej produkcie whiskey. Dnes je Jameson tretím najväčším single liehovarom sveta.

 

Všetky spomenuté značky nájdete TU.

Ktorý alkohol z Britských ostrovov je váš obľúbený? Pošlite nám foto alebo nás označte na sociálnych sieťach s hashtagom #AlkoOkoloSveta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.