#AlkoOkoloSveta | Zastávka č. 6: Južná Amerika

Dnes sa prvýkrát pozrieme na južnú pologuľu a navštívime niektoré krajiny Južnej Ameriky. Pre mnohých z nás je Južná Amerika jedna veľká neznáma, preto vám ju priblížime aspoň z pohľadu kvalitného alkoholu.

Diplomático

Diplomático Chocolate

Diplomático je prémiový venezuelský rum, vytvorený zo 100% surovín z tejto krajiny. Výrobu tohto kvalitného alkoholu zastrešuje spoločnosť Destilerías Unidas S.A. (DUSA) priamo na úpätí venezuelských Ánd, čo predstavuje ideálne miesto s úrodnou pôdou, bohatou vodou a priaznivým počasím. Venezuela teda predstavuje ideálne environmentálne podmienky pre výrobu prémiovej cukrovej trstiny. Destilérka DUSA bola založená v roku 1959 a dnes je jednou z najväčších v krajine.

Na etikete je vyobrazený Don Juancho Meléndez, ktorý bol postavou, ktorá inšpirovala vznik rumu Diplomático ako takého. Don Juancho, ako Mantuano – lokálny šľachtic – mal obrovskú vášeň pre tradičné juhoamerické nápoje, rum nevynímajúc. Podľa miestnych príbehov žil na konci na konci 19. storočia. Ako známy bonviván a ostrieľaný cestovateľ, často navštevoval Karibik a snažil sa zozbierať čo najširšie spektrum vzoriek lokálnych alkoholických nápojov. Postupne Don Juancho nahromadil obrovskú zbierku, s ktorou sa rád podelil so svojimi známymi.

Ron Millonario

millonario

História rumu Millonario siaha do roku 1904, kedy miestni farmári založili statok Hacienda Agrícola de Chiclayo v rovnomennom mestečku medzi oceánom a horami, ktoré miestni nazývajú aj “Mesto priateľstva”. Farmári sa tu zjednotili, aby mohli vo veľkom obchodovať s tou najkvalitnejšou cukrovou trstinou, ktorú tu produkovali. V roku 1922 zámožná peruánska rodina Piera de Castillo na čele s Donom Ronaldom odkúpila celú haciendu spolu s trstinovými plantážami a vybudovala rafinériu na jej spracovanie. Technológia však bola na nízkej úrovni, rodina nedokázala konkurovať producentom z Karibiku a tak sa Don Ronaldo rozhodol poslať svojho syna Augusta študovať chémiu na Cambridge, aby získal know-how. Augusto sa naučil všetko, čo bolo potrebné a v roku 1938 priviezol z Londýna špeciálny cylindrový prístroj na spracovanie trstiny a tradičný škótsky destilačný prístroj, vďaka ktorému mohli začať kvalitnú cukrovú trstinu destilovať a ktorý sa používa dodnes. Receptúru obmieňali a testovali dlhých 12 rokov, až v roku 1950 uzrel sveta perfektný rum. Málokto si tento kvalitný nápoj mohol dovoliť a tak dostal názov rum pre milionárov – Ron Millonario. V roku 2004 sa k receptúre náhodou dostal taliansky vizionár Fabio Rossi, aby oživil tento peruánsky poklad a musíme poznamenať, že sa mu to podarilo naozaj znamenite.

El Dorado Rum

el dorado rum

El Dorado je jedna z najkvalitnejších značiek rumu na svete a vyrába ju Demerara Distillers v Guyane. Tak isto ako okolitým krajinám, aj v Guyane sa darí cukrovej trstine a celkovej produkcií rumu vďaka tropickému pásmu s dostatočnou vlhkosťou. Značka El Dorado nesymbolizuje len rum sám o sebe ako taký, ale tiež symbolizuje geniálnu interakciu medzi dubovým drevom a rumom. Vysoko kvalitné rumy sa vyrábajú zmesou rôznych ročníkov alebo šarží z rôznych sudov. Pri tejto značke je veľmi dôležité podotknúť, že vek na fľaši vyslovene vyhlasuje najmladšiu zmes v rume.

DictadorDictador rum

 

Výberová značka rumov Dictador je vyrábaná v Kolumbií spoločnosťou Destileria Colombiana, ktorá bola založená pred viac ako 100 rokmi v roku 1913. Tieto rumy sú považované za špičku a prvotriedny materiál z Južnej Ameriky. V prosperite Dictadoru má prsty aj obzvlášť výhodné umiestnenie na mape sveta. V oblasti sa nachádza magická rovnováha medzi počasím a pôdou, ktorej vďačí za veľmi kvalitnú cukrovú trstinu, ktorú značka Dictador využíva pri výrobnom procese rumu.

Pampero

pampero rum

Pampero rum je vysoko kvalitná značka rumov vyrábaných vo Venezuele. Táto značka je pod krídlami spoločnosti Diageo. Príbeh rumu začína v roku 1938 v Caracase. Dvaja priatelia so skromným začiatkom, ale neskrotnou vášňou pre výrobu rumu urobili prvú várku rumu. Inšpirovali sa Llanerosom – duch venezuelských kovbojov, ktorí pomohli oslobodiť stredoamerické krajiny od španielskych kolonizátorov – Alejandro Hernandez a Luis Toro boli odhodlaní robiť veci svojou cestou. Dnes je Llanero symbolom Pampero, ktorý predstavuje slobodu a vášeň ducha našich zakladateľov.

Zacapa

zacapa

Ron Zacapa je prémiová značka rumu vyrábaná v Guatemale spoločnosťou Rum Creation and Products, ktorá je dcérskou spoločnosťou Industrias Licoreas de Guatemala. Rumy Zacapa patria medzi najobľúbenejšie a najpreferovanejšie na svete a vďačia za to predovšetkým svojej kvalite a výrobnému procesu, v ktorom je používaný panenský sirup a nie melasa. Znamenitej chuti a vôni napomáha zrenie v sudoch zo svetlých dubov a blendovanie systémom solera vo výške viac ako 2300 metrov nad morom.

Všetky spomenuté značky nájdete TU.

Ktorý alkohol z Južnej Ameriky je váš obľúbený? Pošlite nám foto alebo nás označte na sociálnych sieťach s hashtagom #AlkoOkoloSveta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.