Tieto darčekové rumy potešia každého milovníka kvality

Poznáme to asi všetci. Každý rok o takomto čase vymýšľame, čím potešiť našich blízkych, rodinu, priateľov alebo skrátka tých, ktorých máme radi. Nikto nechce darovať darček, ktorý skončí na poličke ako “lapač prachu” alebo dokonca ešte horšie a preto ak máte v rodine milovníka alebo milovníčku kvality, určite týchto ocení niektoré z týchto cenných darčekových balení.

Millonario XO – vyzretý zázrak z Peru

Peru nie je typická rumová krajina, ale ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo. V provincii Chiclayo sa zrodil rum, ktorý bol v minulosti označovaný ako rum pre milionárov – Ron Millonario. Verzia XO, alebo ak chcete, extra old je vlajkovou loďou destilérky a svoju kvalitu potvrdzuje aj hodnotenie špecializovanej stránky Rumratings, kde dosiahol úctyhodných 9 bodov z desiatich možných, na základe hodnotenia 229 rumových znalcov.

 

Ako chutí Millonario XO

Predtým, ako začneme s chuťovými vlastnosťami, chceli by sme upriamiť na príjemný vzhľad a originálne darčekové balenie, aké neponúka žiadny iný výrobca rumov.

Farba: zlatisto-jantárová, ktorú rum nadobudol vďaka zreniu v sudoch z amerického duba po bourbone a tokajskom víne.

Aróma: Môžete sa zhlboka nadýchnuť a vôbec neucítite alkohol. To sa stáva naozaj málokedy. Poteší vás najmä vôňa tropického ovocia, tabaku, škorice a sladkosti cukrovej trstiny, ktorá pomaly prechádza do vanilkového nádychu.

Chuť: Príjemná, až nektárová. Ucítite takisto tropické ovocie, karamel a vanilku so sladkým náznakom fíg, ďatlí a klinčekov.

Naše hodnotenie: My mu nedáme 9/10, ale ešte o pol boda viac. 9,5/10b. a to hlavne preto, že aj keď rum zrel až 20 rokov, je narozdiel od svojich konkurentov naozaj jemný.

 

 


 

Don Papa 10 Y.O. – limitka z Filipín

Chcete sa obdarovanej alebo obdarovanému zavďačiť niečím naozaj výnimočným? Desaťročný Don Papa je pre tento prípad ideálny. Každý rok za Filipínci vyrobia iba zopár tísíc kusov, pričom na Slovensko sa dostane iba niekoľko desiatok fliaš. Pre milovníkov dobrého rumu je tento kúsok o to vzácnejší.

Ako chutí Don Papa 10 Y.O.Don Papa 10

Tak ako Millonario, aj Don Papa je láska na prvý pohľad. Dizajnová fľaša so štýlovou darčekovou tubou vyhrala niekoľko dizajnových súťaží. Treba povedať, že tvorcovia si dali naozaj záležať a okrem hrdinu Papa Isia nájdete na etikete poschovávané zvieratá z filipínskej fauny.

Farba: Rum je vo všeobecnosti vďaka kvalite cukrovej trstiny hustý. V porovnaní s podobnými rumami je oveľa tmavšia.

Aróma: Plná, typická pre Don Papa. Ucítite višne, sherry a náznaky kandizovaného ovocia.

Chuť: Má charakteristické črty pre Don Papa 7, ale treba povedať, že je naozaj vyzretejší a tým pádom o niečo suchši a ostrejší. V chuti ucítite aj náznaky ananásu a karamelu.

Naše hodnotenie: Tento rum je naozaj vzácnosť a za takú cenu nedostanete veľa rumov obdobnej kvality. Zaujme dizajn aj chuť a preto mu udeľujeme 8,5/10b.

 


 

Diplomático Kniha – štýlová klasika v elegantnom balení

Diplomático netreba asi nikomu veľmi predstavovať. Tradičný rum z tradičnej destilérky sa drží dlhé roky na popredných priečkach popularity a my musíme skonštatovať, že zaslúženie. Z našej osobnej skúsenosti vieme, že ak dáme ochutnať vlajkovú loď Diplomático Reserva Exclusiva desiatim ľuďom, deviati si nechajú naliať minimálne ešte raz 🙂 My sme na tom rovnako a čo nás teší je, že vo venezuelskej destilérke vymysleli darčekové balenie, ktoré by nemalo chýbať v knižnici rumového nadšenca. Diplomático BOOK obsahuje okrem fľaše populárneho dvanásťročného rumu aj koženú podložku, ktorú nikde na svete nekúpite.

Ako chutí Diplomático

Vzhľad: Tmavá, medená, až bronzová farba, ktorá vás na prvý pohľad môže pomýliť a budete si myslieť, že ide o vyzretý koňak alebo bourbon, samozrejme do chvíle, kým ucítite nádherný buket. Rum je číry a nemá v sebe žiadne sedimenty. Pri degustačnom rozvírení Diplomático zanechá na poháriku dlhé nožičky.

Vôňa: Po ovoňaní vás zasiahne očarujúca aróma karamelizovanej melasy, tmavého kandizovaného ovocia, škorice, vanilky a jemného korenia. Ak máme povedať pravdu, človek sa po nadýchnutí chce ihneď napiť a ponoriť sa do tohto rumu plnými dúškami.

Chuť: Vyvážená, v ústach nie veľmi ťažká. Mierne korenistá, s nádychom maslových keksíkov, vanilky, zrelého ovocia a tónmi karamelu a tabaku. Zakončenie je dlhé, suché a pomerne výrazne ucítite oriešky.

 


A.H. Riise Non Plus Ultra – nič lepšie nie je

Rodina Riise sa v minulosti preslávila hlavne vďaka svojej farmaceutickej tradícii. Pred desiatkami rokov však objavili aj iný potenciál svojho chemického nadania a tak sa dali na výrobu rumov. V súčasnosti produkuje rodinná firma viac ako desať druhov a treba povedať, že čo sme mali ochutnať, každý z nich mal niečo do seba. Latinský výraz Non Plus Ultra (nič lepšie nie je) však naznačuje, ktorý z ponuky Riise je ten naj a my musíme iba súhlasiť.

Ako chutí A.H.Riise Non Plus Ultra

Farba: Mahagónová s oranžovými odtieňmi

Aróma: Sušené ovocie, sherry, dym, vanilka, pomaranč

Chuť: Sladká, môžte cítiť pomaranč, vanilku, sherry, tabak, čerstvé ovocie

Zakončenie: Dlhé, príjemne sladké s ovocnými tónmi

Naše hodnotenie: Samotný rum vo fľaši je špičkový, tu nemáme naozaj čo vytknúť, aróma aj chuť sú vynikajúce. Čo by sme však chceli zdôrazniť je krásna fľaša, ktorú sme napríklad my po vypití použili ako karafu.

 


Nevybrali ste si? Darčekové balenia s alkoholom sú patria medzi najpopulárnejšie a najširšie kategórie. Vyberte si u nás z viac ako 700 druhov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.