Diplomático: Zažil som ho na vlastnej koži priamo vo Venezuele

Michal Bátora, slovenský Diplomático Brand Ambassador, ktorý šíri dobré meno značky medzi barmanmi, ako aj medzi milovníkmi rumu bol priamo v centre diania a dnes vám priblíži svoju návštevu venezuelskej destilérky DUSA, ktorá má na svedomí výrobu u nás najpopulárnejšieho rumu – Diplomático. Pred prečítaním článku má pre vás jedno odporúčanie. Otvorte si fľašku Reserva Exclusiva a nechajte sa unášať na vlnách tohto skvelého rumu.

Slovenský Diplomático Ambassador Michal Bátora s majiteľom destilérky Josém R. Ballesterosom, ktorému veľmi chutila aj slovenská Frndžalica.

36 hodín na cestách stálo za to

Môj výlet do horúcej Venezuely sa začína koncom januára, kedy na Slovensko sužovali kruté mrazy. Po desaťhodinovom lete z Paríža do Caracasu sa ocitám na letisku a tropické teplo ma príjemne prekvapí. Napriek značnej únave sa spolu s ďalšími známymi tvárami na barovej scéne presúvame do rezervovaného salóniku, kde sa osviežime menším snackom a koktejlami. Nemôže chýbať náš slovenský, svetový barman Erik Lorincz (The Savoy American Bar v Londýne), ani ďalší známi svetoví barmani ako Simone Caporale, Thanos Prunarus (Baba au Rum Bar v Aténach) a ďalších 30 finalistov Diplomático World Tournament. Z Caracasu nás čaká vnútroštátny let do miestneho turistického letoviska Barquisimeto. Celý presun trval 36 hodín a tak hneď po príchode do hotela padám do postele a teším sa na ďalší deň.

Workshopy a destilérka

Venezuelské prostredie je nádherné, teším sa na nové zážitky a na jetlag nie je čas. Prvý deň absolvujeme zaujímavé workshopy, ktoré sú zamerané na vytvorenie úplne nových chutí v koktejloch, využitím netradičných ingrediencií, inšpirovaných zo sveta parfumov.

Následne sa presúvame do skladov, kde sa rum Diplomático necháva odpočívať. V spolu jedenástich skladoch je uložených neuveriteľných 100 000 (!) sudov rumu rôzneho veku dozrievania. Každý je označený a Maestros Roneros, hlavní rumoví majstri, musia mať presný prehľad, čo sa v ktorom sude deje. Sklady sú situované v bezpečnej vzdialenosti od destilérky pre prípad požiaru alebo výbuchu. Tým, že skladov je jedenásť, majitelia aj eliminujú riziko, že by v prípade neštastia zhoreli všetky sudy. Destilérka má aj vlastnú dielňu, v ktorej takzvaní “Coopers“, teda remeselníci pripravujú nové sudy na uskladňovanie rumu. Sudy musia byť výlučne z bieleho amerického dubu, ale pôvod použitia je rôzny. V skladoch teda nájdete hlavne sudy po bourbone a single malt whiskey.

Cooper: Remeselník, ktorý pripravuje sudy na zrenie

Vo Venezuele sa priemerná teplota drží na viac ako 25 stupňoch Celzia a tento fakt si vyžiada veľkú daň. Konkrétne tú anjelsku. Každoročne totiž zo sudov zmizne až 8% vypareného rumu, čo pri stotisíc sudoch nie je nezanedbateľné číslo. Miestni si však zvykli a vedia, že proti prírode sa nedá bojovať.

V areáli skladov, ktorý je kvôli nestabilnej bezpečnostnej situácii v krajine veľmi strážený, nás privítal hlavný master blender a tvorca receptúry rumu Diplomático Reserva Exclusiva, Tito Cordero spolu s ďalším maestrom ronerom Nelsonom Hernandezom. Tito je držiteľom ocenenia Master Blender roka 2011 a 2013 a vo svete nájdete málo tak znalých ľudí, čo sa rumu týka, ak vôbec.

Rumoví majstri pri práci v jednom z jedenástich skladov. Proces zrenia podlieha prísnej kontrole.

Po krátkom výklade teórie zrenia sa presúvame na neďalekú plantáž s cukrovou trstinou. Tu sa dozvedáme, ako sa trstina pestuje. Od zasadenia po samotný zber trstiny prejde približne 12 mesiacov, pričom si tento proces vyžaduje extrémne veľa vody. Trstina sa prihnojuje vydestilovaným kvasom z procesu výroby rumu, takže sa v podstate vráti na pole, odkiaľ prišla. Tento proces svedčí o vysokom štandarde ochrany životného prostredia a v destilérke sú naňho patrične hrdí.

Plantáže s cukrovou trstinou sú takmer nekonečné

Po prezentácii plnej zaujímavých informácií sa presúvame na neskorý obed, ktorý sa podával v haciende Botucal, čo je farma hovädzieho dobytka vzdialená pár kilometrov od brán DUSA. Je možné, že názov Botucal je vám povedomý. Používajú ho napríklad v Nemecku namiesto názvu Diplomático. Deje sa tak z jednoduchého dôvodu. Niekto šikovný si pred vstupom značky na nemecký trh zaregistroval ochrannú známku pre názov Diplomático a tak bola značka nútená použiť iný názov.

Hacienda Botucal: Farma s hovädzím dobytkom neďaleko

Výroba rumu Diplomático

Na druhý deň naša prehliadka pokračuje návštevou výrobnej časti destilérky, ktorá leží v blízkosti mestečka La Miel. Jeho názov je naozaj trefný, keďže v preklade zo španielčiny znamená med. Destilérka sa rozprestiera na ploche štyroch hektárov a zamestnáva približne 60% všetkých obyvateľov mesta, ktorí na svojho zamestnávateľa nedajú dopustiť. Majitelia sa o komunitu naozaj starajú, pomáhajú napríklad s výstavbou škôl, ihrísk alebo s rekonštrukciou nemocnice. Vedia, že práve ľudia sú srdcom celej destilérky a tak sa k nim aj správajú a vážia si ich.

Destilérka DUSA a trstinové plantáže z vtáčej perspektívy

Na výrobu rumu sa v DUSA používa melasa a takzvaný med, alebo ak chcete honey, čo je melasa veľmi bohatá na obsah cukru. Tieto suroviny sa spracovávajú v piatich okolitých cukrovaroch a vďaka ním má destilérka pravidelný prísun materiálu potrebného na samotný proces destilácie. Tá prebieha tromi rôznymi destilačnými metódami: kontinuálnou metódou v stĺpcových kolónach, kotlíkovou metódou a metódou Batch Kettle.

Zaujímavé je, že okrem rumu sa v destilérke vyrába aj gin. Konkrétne ide o gin Wellington, ktorý je však určený na venezuelský trh a tak sa s ním v našich zemepisných šírkach stretnete asi ťažko.

Ochutnávka a novinky

Záver prehliadky sa nesie v duchu tradičnej ochutnávky. Postupne ochutnáme kompletné portfólio. Nemôže teda chýbať tradičný rad Planas, Mantuano, Reserva Exclusiva, ale aj prestížne edície Ambassador, Single Vintage a Distillery Collection No. 1 a No. 2. Obzvlášť sa tešíme, že naša spoločnosť Acan, ktorá je výhradným distribútorom pre Slovensko prinesie na náš trh aj No. 3 a Diplomático Single Vintage 2004. Ten by k nám mal priplávať už začiatkom leta, pričom ho príde priamo do Bratislavy predstaviť samotný rumový majster Nelson Hernandez. Budete tak mať možnosť ochutnať tieto novinky vôbec ako jedni z prvých na svete, takže sa máte na čo tešiť.

Ochutnávka stála naozaj za to

Náš trip završujeme potápaním, výletmi a osviežujúcimi koktejlami. O to ťažší bol návrat do studenej reality slovenského sychravého počasia. Vždy, keď sa mám náladu vrátiť sa do Venezuely, stačí mi vychutnať si jeden pohárik Diplomático a nemusím ani cestovať 36 hodín. Skúste to aj vy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.