Poháre na rum: Ako si najlepšie vychutnáte svoj obľúbený nápoj?

Prémiový rum sa stáva každým dňom čoraz populárnejším medzi bežnými ľuďmi a tých ktorí vedia oceniť kvalitu určite zaujíma, z akého pohára si tento skvelý nápoj vychutnáte najlepšie. My vám predstavíme tipy na rumové poháre od nás, ako aj od odborníkov na slovo vzatých.

Nič nie je jednoznačné

V prvom rade, treba povedať, že neexistuje stopercentný návod, ako si rum vychutnáte najlepšie. Stačí, ak sa pozrieme na dve špičkové značky rumov, pričom každý pohárik má iný tvar. Čo si  teda zvolili Diplomático vs. Plantation?

Diplomático

Destilérka z Venezuely stavila na hlboké poháre so širokým dnom a treba povedať, že spravila dobre. Mali sme možnosť rozprávať sa priamo s jej majiteľom, Josém Ballersterosom a ten nám potvrdil, že ich výber pohárikov vôbec nebol náhodný. Vďaka hlbokému dnu a zúženému hrdlu pohárov je aróma tohto skvelého rumu zvýraznená. Samotný José odporúča naliať Diplomático do pohára, nechať ho minútku-dve odpočinúť, pretočiť medzi prstami (pozor, nie horlivo krúžiť). Po tom, čo ste si ho užili vizuálne ho pred vychutnaním pomaly, viackrát ovoňajte a analyzujte aromatické vlastnosti. Posledný krok je ten najpríjemnejší. Rum vychutnávajte v malých dúškoch a snažte sa ho prelievať po celom jazyku, aby ste dostali naozaj komplexný zážitok.

 

Plantation

Vo francúzskej destilérke Cognac Ferrand, ktorá je známa najmä vďaka svojej značke Plantation, stavili na pravý opak. Darčekový set ich vlajkovej lode Plantation XO 20th Anniversary obsahuje, na rozdiel od Diplomático Reserva Exclusiva vysoké poháriky na stopke. S majiteľom Alexandre Gabrielom sme sa nemali možnosť spojiť, podarilo sa nám však dočítať sa, že rumové poháriky na stopke zvolili z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je vizuálny efekt. Vysoké poháre podľa nich jednoducho vyzerajú lepšie. Druhý dôvod je o niečo pragmatickejší a to konkrétne taký, že vôňa sa z úzkeho, menej zaobleného pohára rozvinie rýchlejšie a takisto chuťový zážitok je o niečo intenzívnejší.

 

Škóti vedia svoje

O ideálnom tvare pohára sa dlhodobo vedie polemika, či ide o rum, whisky alebo iný druh kvalitného alkoholu. Mnoho odborníkov sa zhoduje, že ideálu sa najviac približuje pohárik, zvaný Glencairn. Tento druh predstavuje tak trochu kompromis medzi spomínanými Diplomático a Plantation pohárikmi, pričom Škóti tvrdia, že vďaka špeciálnemu zaobleniu sa optimálne rozvinie aróma aj chuť. Otázne je, či to platí aj pre rum alebo výlučne iba pre whisky.

Glencairn pohár

 

Čo si myslíme my v Alko90?

Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí a výber pohárikov je naozaj na každom človeku. My osobne sa mierne prikláňame na stranu Plantation pohárikov. Skúšali sme obidva rumy z obidvoch pohárov a úprimne, chuťový zážitok bol takmer identický. Odporúčame teda, aby ste si svoj rum vychutnali z kvalitného skla, ideálne jedného zo spomenutých tvarov, prípadne štýlovej karafy a garantujeme vám, že váš zážitok bude naozaj umocnený.

Pozrite sa, z akých pohárikov si vychutnávame rum my.

 

One Response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.