Rum ako pocta otrokom, limitky zo srdca Dánska a kamarátsky rum

1423 – Rumy zo srdca Dánska

1423 – World Class Spirits je dánska spoločnosť, ktorá sa zaoberá produkciou a následnou distribúciou rumov z Karibiku – prevažne Dominikánska republika, Guyana, Barbados, Jamajka a Fidži. Značka bola založená až v roku 2008, čo je dôvodom, prečo ju zaraďujeme k jednej z najmladších značiek prémiových rumov na svete. To, že je spoločnosť pomerne mladá jej samozrejme neuberá na kvalite.

Ako to začalo?

Samozrejme v Dánsku. Zakladatelia Bintu, Joshua a Glenn mali vášeň pre whisky, ale potom, čo ochutnali rum začali byť zvádzaní chuťou cukrovej trstiny. K tejto trojici milovníkov rumu a whisky sa pripojil Parminder, s ním následne prišla prvá kúpa rumu a už šlo všetko veľmi rýchlo. Prvý rum bol vydaný začiatkom roku 2009 a o tri roky neskôr sa k nim pripojil Thomas. Od roku 2012 značku vlastní päť majiteľov, ktorí si zakladajú na princípoch, že kvalita, cena, servis a tvrdá práca idú ruka v ruke. Dnes spoločnosť 1423 je hrdým majiteľom troch značiek: Single Barrel Selection, Ron Compañero a Ron Esclavo.

Single Barrel Selection

 Single Barrel Selection – S.B.S.  je séria rumov od destilérky 1423. Každá edícia z tejto série poskytla len veľmi malé množstvo fliaš, spravidla 300 – 400 kusov pre celý svet.
Rumy sú prezentované v štýlovej fľaši s korkovou zátkou a tiež sú balené v kartónovom balení s výrezom, čo zabezpečuje, že fľaša sa pekne vyníma i zabalená. Na každej fľaši je uvedený rok destilácie, počet fliaš a samozrejme krajina, v ktorej bola vyrobená. Single Barrel Selection edícia rumov sa vyrobila s vyšším alkoholovým percentom a to z dôvodu, že rumy zreli skutočne, tak dlho v jednom sude a pred fľaškovaním sa žiadnym spôsobom neriedili na nižšie alkoholové percento.
Takže, ak hľadáte darček pre niekoho s týmto ročníkom narodenia, tak určite nenájdete nič lepšie a nič výnimočnejšie, pretože od každej krajiny a ročníku máme len zopár kusov, ktoré sa po vypredaní už nebudú vyrábať.

Ron Esclavo a počiatky otroctva

Otroctvo visí ako temný mrak nad históriou rumu. Po mnoho rokov boli rum a otroctvo neoddeliteľná dvojica. Otroci trávili celé hodiny a dni prácou na cukrových plantážach. Cukrovarníctvo sa rozšírilo do okolitých oblastí Karibiku, vrátane Brazílie. Portugalci v Brazílii začali využívať šťavu z cukrovej trstiny a vyrábať rum, ktorý sa buď nalieval otrokom alebo predával pirátom. O niekoľko rokov neskôr sa na Barbadose otvorila prvá svetová destilérka s rumom – na počesť čoho bola vytvorená i edícia – Mount Gay 1703 Master Select. Anglická stredná trieda bola tá, ktorá hneď prišla s nápadom dovozu rumu do Európy. Prvotný rum bol opísaný ako „silný a horiaci s nepríjemným zápachom“ a dostal názov „Kill-Devil“. Kvalita sa však po určitom čase zvýšila a nápoj sa dostal na anglický trh. Za sto rokov sa dovoz rumu do Anglicka zvýšil z 1000 litrov na 9 miliónov.

Pre otrokov to znamenalo viac práce či už na cukrových plantážach alebo priamo vo výrobe rumu. Niektoré štáty boli za zrušenie otroctva, medzi prvými sa zaradili Dánsko a Nórsko. Britské ostrovy zrušili otroctvo v roku 1833.
Ron Esclavo – rum otrokov je oslavou nie rumu, ktorý otroci pili, ale otrokov, ktorí zaplatili vysokú cenu za rum, ktorý bol rozšírený počas jeho prvých rokov a pre tých, ktorí cestovali a bojovali proti otroctvu. Ron Esclavo, od otroctva po statočnosť. Ron Esclavo je výtvorom destilérky Oliver & Oliver v Santo Domingo. Dominikánska republika je domovskou krajinou mnohých najznámejších rumov na svete. 1423 má dlhoročné skúsenosti s obchodovaním s dominikánskym rumom. Ide o sériu kvalitných výrobkov, ktoré obsahujú tri unikátne rumy a špeciálny Ron Esclavo XO Cask s 65% alkoholu. Myšlienkou Ron Esclavo bolo vytvoriť sladký a intenzívny rum. Esclavo je príjemný rum – pre mužov aj ženy.

Ron Compañero

Ron Compañero je španielske slovo pre spoločníka alebo kamaráta. Pri tomto rume dôležitú úlohu zohráva chuť, zložitosť a povrchová úprava. Tri súčasné produkty pochádzajú z Karibiku a Trinidadu, ale to je len začiatok série produktov, ktoré sa budú postupne rozrastať o klenoty z rôznych iných krajín.

Ide o rumy Compañero Orange, Compañero Extra Añejo a Compañero Gran Reserva Trinidad

Vyskúšate?

One Response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.