Tipy na dovolenku pre milovníkov rumu

Keď sa povie rum, 99% z nás si predstaví Karibik, nádhernú pieskovú pláž a bezzstarostnosť “domorodcov”, ktorí vám ho nalievajú ako keby bol zadarmo. Príjemná predstava, čo poviete? Nemusí však ostať iba pri predstave. V dnešnej dobe lacných leteniek sa môžete dostať do exotických destinácii za pár stoviek a spojiť ničnerobenie s vychutnávaním exkluzívnych rumov, prípadne návštevou nekonečných trstinových plantáží a štýlových destilériek. Dnes vám prinesieme výber krajín, ktoré sa milovníkom rumu oplatia navštíviť.

Maurícius – Domov rumu

Maličký ostrov vzdialený asi 1000 kilometrov od Madagaskaru je pre rumových fanatikov rajom. Vo vzduchu všade cítiť vanilku, škoricu a muškátových orieškov, cukrová trstina vás obklopuje z každej strany a ostrov ponúka hneď niekoľko príležitostí na návštevu destilérky.

Gold of Mauritius a tí ostatní

Povinnou jazdou by určite mala byť destilérka Litchquor, v ktorej sa vyrábajú skvosty ako Gold of Mauritius, alebo Rom Club.

 


Spolu so zlatým Mauríciom sa môžete v Indickom oceáne potápať aj vy.

 

Maurícius však nie je len Gold of Mauritius. Ochutnať by ste mali určite aj Lazy Dodo rum, ktorý vzdáva poctu maurícijskemu národnému vtákovi, ktorý vyhynul pred 200 rokmi. Milovníkov citrusov nepochybne očarí Beach House Spiced Rum, v ktorom sa macerujú čerstvé pomaranče, vďaka čomu získava unikátnu arómu a chuť, ktorú sme zatiaľ nenašli v žiadnom inom rume.

 

 Lazy Dodo: Ideálny spoločník na maurícijskej pláži

Barbados – Rumový raj

Barbados má iba 33 x 22 km (726 km²) a je vybavený hustou sieťou pravidelnej dopravy lacných autobusov, vďaka ktorým sa dokážete dostať na akékoľvek miesto na ostrove a naozaj zažiť Barbados. Jednoduchšie ako cesta autobusom je prenajať si auto. Nemusíte sa viazať na grafikony a jediné, čo vám ostáva je užívať si slobodu, ktorú tento nádherný kúsok zeme ponúka. Z Barbadosu nie je iba svetoznáma Rihanna, ale nájdete tu aj zopár zaujímavých producentov rumu, ktorých sa oplatí navštíviť.

Mount Gay

Mount Gay rum je jedným z najobľúbenejších rumov a ak sa rozhodnete absolvovať prehliadku a obetujete 15 dolárov, rozhodne nebudete ľutovať. Veľa sa naučíte, čo to ochutnáte a Mount Gay sa istotne hlboko zaryje do vášho srdca. Určite vás zaujme história, ktorá z destilérky doslova sála. Mount Gay je totiž najstaršou stále existujúcou firmou, ktorá sa venuje produkcii rumov. Vznikla v roku 1703.

Prehliadka v najstaršej rumovej firme na svete stojí za to. Kto má rád rum a nebol tu, ako by ani nebol na Barbadose.

Foursquare Distillery

Destilérka Foursquare je ďalšou zaujímavou destináciou. Jej rumy ako Doorly’s, R.L. Seale, Foursquare a Rum Sixty-Six vyhrávajú ceny doma aj v zahraničí a tak nám nedá neodporučiť pozrieť sa, kde sa to všetko “pečie”.

Dekantácia rumu zo sudu - Foursquare destilérka

Dekantácia rumu zo sudu v destilérke Foursquare

 

Kuba – ostrov slobody a rumu

Medzi najtradičnejších producentov rumu bezpochyby patrí aj ostrov slobody, Che Guevaru a cigár – Kuba. S rumom sa stretávate na ostrove prakticky všade, či už v podobe miešaných drinkov alebo čistej tekutiny. Je lacný, dostupný a hlavne kvalitný. Zaujímavosťou je, že samotní Kubánci po otvorení každej fľaše vylejú trochu rumu na zem poza plece. Táto tradícia sa nazýva “Para los santos” – pre svätých. Týmto si chcú uctiť tých, ktorí už nie sú medzi nami. Tento rituál uvidíte aj u známych producentov rumu ako Havana Club alebo Legendario.

Havana Club

Havana Club je jedným z najväčších výrobcov rumu v krajine a aj keď vás priamo do destilérky pravdepodobne nepustia, oplatí sa navštíviť aspoň múzeum rumu – Museo del Ron Havana Club, kde vám predstavia všetky druhy rumu tejto značky, porozprávajú o histórii, súčasnosti a samozrejme nezabudnú niekedy až propagandisticky velebiť svoju krajinu.

Havana Club Destilérka

Destilérku Havana Club na Kube uvidíte pravdepodobne iba v zmenšenej verzii

 

Ron Legendario & Santiago de Cuba

Zahanbiť sa určite nenechajú ani ďalšie destilérky a ak vás zaujíma rum, navštívte pálenicu rumu Legendario, ktorá produkuje famózne kúsky alebo napríklad Santiago de Cuba, s ktorým sa spája zaujímavý príbeh prepletený so značkou Bacardi. Ale o tom niekedy inokedy.

Legendario múzeum

Takto vás privítajú v múzeu rumu Legendario

Nechcete cestovať?

Nechce sa vám cestovať za rumom cez pol zemegule alebo chcete iba ušetriť? Objednajte si rum cez náš alkohol shop a ani sa nenazdáte a budete sa cítiť ako na tom najkrajšom karibskom ostrove. Nájdete u nás viac ako 330 druhov z celého sveta, vrátane rumov z exotických krajín ako Haiti, Belize, Filipíny, Guadelope a mnohých ďalších.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.