Liehovary si myslia, že whisky a pivo patria k sebe. Majú pravdu

Niektoré veci k sebe nespochybniteľne pasujú. Kožená bunda a rokenrol, čaj a kniha, Lasica a Satinský. Jednou takouto kombináciou je aj kvalitná whisky a dobré pivo. Ak sú obe súčasti vhodne vybrané, tak ide o neopísateľný chuťový zážitok, ktorý dokážu oceniť nielen fajnšmekri, ale aj bežný človek.

Kombinácia týchto dvoch nápojov a ich chutí, si získava čoraz väčšie množstvo priaznivcov. Avšak pri konzumácii treba mať na zreteli niekoľko vecí. Netreba to preháňať, aby vám nebolo náhodou na druhý deň o niečo horšie. V tomto článku sa dozviete, ktoré to sú.

Whisky a pivo, ruka v ruke

Prvou podmienkou je, že sa v oboch prípadoch musí jednať o kvalitný alkohol. Nemá zmysel whisky a pivo kombinovať, ak jedna (alebo dokonca obe) ingrediencia nedodržiava istý štandard. Takýto nepomer by sa odrazil na chuťových vlastnostiach výslednej kombinácie, a to v žiadnom prípade nechceme.

Keď sa pozrieme na pôvod oboch nápojov, vidíme hneď prvé spojivo. Aj whisky, aj pivo sa vyrábajú z obilnín, najmä z jačmeňa. Možno sa to zdá iba ako banálny detail, no práve táto skutočnosť ich predurčuje ku krásnej spolupráci.

Zlatým štandardom je škótska whisky a ležiak. Jedno s druhým krásne pracujú a navzájom vyzdvihujú svoje chute. Nevoľte však značky z hypermarketov, radšej zainvestujte do kvalitnej, staršej škótskej whisky a k tomu si doprajte prémiový ležiak z Veľkej Británie. Kombinácií značiek je mnoho, každý si nájde tú svoju.

V USA sa tento mix stal populárnym najmä vďaka írskym prisťahovalcom. Kvalitný export, čo poviete? Niet sa teda čo čudovať, že írska whiskey v kombinácií so svetlým pivom patrí medzi najpopulárnejšie voľby. Ako si vybrať? Vyberte si napríklad nejakú sladšiu írsku whiskey, ktorú skombinujete so zásaditejším, horkejším pivom. Aj keď sú na opačných koncoch chuťového spektra, ladia spolu dokonale.

Kvalitný alkohol sa má vychutnávať. A najviac chutí, keď si k nemu človek nájde cestu sám. Neexistuje preto univerzálny návod, ako kombinovať whisky a pivo. Každý si musí nájsť to, čo zabrnká na tú správnu strunu. Nájsť tú správnu kombináciu chutí je ale veľmi príjemná cesta, ktorú by určite mal absolvovať každý poctivý degustátor. Kde začnete vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.