Záhadní muži na etiketách: Sú skutoční alebo vymyslení?

V dnešnej dobe je na trhu s prémiovým alkoholom obrovská konkurencia a samotný kvalitný obsah vo fľaši už nestačí. Výrobcovia sa snažia zaujať netradičným tvarom fľaše, atypickou farbou, ale prvá vec na ktorú človeku padnú oči je etiketa. V obchodoch sa objavili vodky s LED nápisom, svietiace moety so žiarovkou a ďalšie rôzne výmysly. Tradičné značky však ostávajú verné tradičným príbehom a častokrát vsádzajú na silný príbeh silného muža, ktorý dominuje aj dizajnu etikety. Dnes sa na týchto záhadných mužov pozrieme trochu bližšie a zistíme, či sa ich príbeh zakladá na realite, legende alebo sú len výplodom brand dizajnérov marketérov.

Don Juancho – Diplomático

Dominantnú časť etikety venezuelského rumu Diplomático zaberá záhadný bradatý muž s kravatou. Jeho celé meno je Don Juancho Nieto Melendez a jeho príbeh bol inšpiráciou pre vytvorenie značky Diplomático. Don Juancho údajne na konci 19. storočia cestoval po latinských krajinách, kde rozširoval svoju zbierku tých najkvalitnejších rumov, ktorá dostala podľa miestnych obyvateľov názov “Ambasádorova rezerva” (Reserva del Ambassador). Či Don Juancho, ktorého prezývali aj Mantuano, reálne žil môžeme len polemizovať.

Don Juancho, prezývaný aj Mantuano. V preklade mantuano znamená šľachtic a je po ňom pomenovaný aj jeden druh Diplomático rumu.

Náš verdikt: S̶k̶u̶t̶o̶č̶n̶ý̶ | V̶y̶m̶y̶s̶l̶e̶n̶ý̶ | Legenda

 

Papa Isio – Don Papa

Don Papa Isio, alebo ak chcete Dionisio Magbuelas bol jedným popredných iniciátorov filipínskeho odboja proti španielskej nadvláde na ostrovoch a bol hlavným strojcom oslobodenia ostrova Negros. Práve na tomto ostrove sa nachádzajú obrovské plantáže cukrovej trstiny, z ktorej pochádza obľúbený Don Papa. Je teda zrejmé že bol hlavnou inšpiráciou pre tvorcov tohto rumu. Ak ste trochu anglicky zdatní, prečítajte si jeho zaujímavý životopis tu.

Papa Isio: Reálny portrét vs. etiketa

Náš verdikt: Skutočný | V̶y̶m̶y̶s̶l̶e̶n̶ý̶ | L̶e̶g̶e̶n̶d̶a̶

 

Ron Jeremy – Hedgehog Gin & Ron de Jeremy

Na etikete ginu Hedgehog a rumu Ron de Jeremy sa vyníma zaujímavý pán. Pre tých, ktorým je povedomý môžeme odkázať, že by ste mali pozerať menej filmov pre dospelých :). Ron Jeremy alebo ježko (hedgehog), ako ho prezývali je legenda amerického pornopriemyslu, ktorý v sedemdesiatych rokoch minulého storočia natočil viac ako 2 000 filmov pre dospelých. Dnes už je vďaka svojmu vzhľadu ako herec nepoužiteľný a tak sa živí iným spôsobom – je tvárou značky prémiového alkoholu. Nápad využiť ho prišiel úplne spontánne, keď dvaja fínski marketéri sedeli na pive a keď pili už asi siedme, napadlo im, že Ron znamená po španielsky rum. To si spojili s krstným menom pána Jeremyho. Na druhý deň ho cez sociálne siete oslovili, jemu sa táto myšlienka náramne pozdávala. Zvyšok príbehu je rozprávkový. Vznikol Ron de Jeremy, ktorý sa predáva desaťtisícoch kusov ročne. Rozhodne to však nie je len vďaka jeho menu. Jeho kvalita je špičková a v rebríčkoch sa vo svojej kategórii dlhodobo radí na popredné priečky.

Ron Jeremy na etikete.

 

Ron Jeremy dnes. Rozdiel, čo poviete?

Náš verdikt: Skutočný | V̶y̶m̶y̶s̶l̶e̶n̶ý̶ | L̶e̶g̶e̶n̶d̶a̶

Henry Morgan – Captain Morgan

Hlavný hrdina na etikete kapitána Morgana bol svojim spôsobom hrdinom aj v reálnom živote. Henry Morgan, ktorý žil v 17. storočí, bol síce pirátom, ale mal poverenie Španielska, svojej domovskej krajiny, aby plienil nepriateľské krajiny a priniesol korisť domov. Vďaka svojej odvahe a nezlomnej vôli je považovaný za jedného z najvýznamnejších pirátskych vodcov v histórii. Neskôr vstúpil do anglickej armády a podieľal sa na potláčaní pirátstva. Dnes si môžete kapitána Morgana vychutnať v tekutej podobe a tento nápoj, aj keď to nie je rum, je jedným z najpopulárnejších alkoholických drinkov na svete.

 Kapitán Morgan: Skutočnosť vs. Etiketa

Náš verdikt: Skutočný | V̶y̶m̶y̶s̶l̶e̶n̶ý̶ | L̶e̶g̶e̶n̶d̶a̶

 

Starý otec – Ron Abuelo

Na etikete panamského rumu od liehovarníkov Varela Hermanos sa vyníma starší pán podobný Don Juanchovi z Diplomática. Z oficiálnych zdrojov sme sa nedozvedeli, kto je tento pán na etikete a môžeme sa teda iba domnievať. Ron Abuelo v preklade znamená rum starého otca. Je teda možné, že Abuelo bol starým otcom jedného zo zakladateľov značky. V každom prípade, písali sme priamo do Panamy a tak veríme, že sa o tomto “dedkovi” dozvieme viac priamo z prvej ruky. Rumy Abuelo sú naozaj famózne, preto nás mrzí, že udeľujeme taký verdikt, aký udeľujeme.

Starý otec – Abuelo

Náš verdikt: S̶k̶u̶t̶o̶č̶n̶ý̶ | Vymyslený | L̶e̶g̶e̶n̶d̶a̶

Rad je na vás

Zabudli sme na nejakého zaujímavého pána alebo dámu z etikety? Napíšte nám do komentára a možno práve o nich bude náš ďalší blog.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.