Alko rozhovory: zberateľ Mr. Diplomático

Mr. Diplomático je úplne obyčajný človek zo Švédska s manželkou, dvoma deťmi, domom, ktorý vždy niečo zbieral. Ako mladý chlapec som zbieral mince a bankovky z celého sveta.

“Keď som trochu zostarol, zbieral som DVD, filmy a filmové rekvizity, no keď som sa stal otcom, predal som celú zbierku. Nemohol som si však pomôcť a musel som začať zbierať niečo ďalšie. (smiech)

Mal som nejaké fľaše Absolut vodky a rozhodol som sa vyskúšať všetky ich ďalšie fľaše. Naozaj si nespomínam, ale mal som asi 65-70 rôznych fliaš Absolut vodky, keď bola spoločnosť Swedish Wine & Spirits predaná francúzskemu koncernu Pernod Ricard. Predaj viedol k vydaniu príliš veľkého množstva nových druhov a nových balení. Nájsť všetky nové druhy nebolo možné, a tak som sa rozhodol celú zbierku predať.

O pár rokov neskôr som vyskúšal svoj prvý rum a bola to „láska na prvý dúšok“. Dovtedy som pil iba pivo, miešané drinky a niekedy aj whisky, keď mi ju niekto nalial. Ale whisky som nikdy nemal príliš v obľube.”

Zbierka fliaš Diplomático Reserva Exclusiva

“Moje prvé tri fľaše rumu boli Diplomático Reserva Exclusiva, Santa Teresa 1796 a Ron Roble 12y. Na narodeniny som dostal aj Agricole, to ale nebolo nič pre mňa. Naopak španielsky štýl bol čarovný; vanilka, fondán, PX, dub, hrozienka. Kúpil som si fľašu Diplomático Single Vintage 2000 a už vtedy mi bolo jasné, že som začal novú zbierku. Veľmi sa mi páčili arómy a chute v Diplomático, takže som musel vyskúšať viac. Ďalšia bola Reserva, ktorá je síce trochu inde ako Exclusiva alebo Single Vintage, ale stále sa mi dosť páčila. Rýchlo som sa dostal k Single Vintage 2001 a 2002, potom som v Dánsku našiel Single Vintage 1997. Bolo to asi pred piatimi rokmi. Potom som sa rozhodol nájsť každé Diplomático.”

Máš skvelú zbierku rumov Diplomático. Kedy si začal zbierať a koľko zbierkových predmetov vlastníš?

Mám niekoľko fliaš, ktoré sa dajú brať ako zberateľské predmety; prvé vydanie Exclusiva a Reserva, prvé vydanie Exclusiva – dovezené z Ekvádoru. Mám tiež jednu fľašu, ktorá je na prednej strane nesprávne označená, má vpredu Exclusiva a na zadnej strane Oro a jednu malú fľašu Exclusiva 5cl, ktorú som dostal od spoločnosti Diplomático ako darček.

Prečo si sa rozhodol zbierať práve Diplomático?

Keď som vyskúšal tri rôzne Diplomático rumy a páčili sa mi ich chute a arómy, ale aj ich rozdiely, rozhodol som sa vyskúšať všetky ďalšie druhy.

Ktorý je tvoj obľúbený?

Pokiaľ ide o konkrétnu fľašu, mojím obľúbeným je určite Diplomático Oro. Bohužiaľ som sa k nemu zatiaľ nedostal kvôli situácii na svete s Covid-19. Pokiaľ ide o merchandise, je to box s manžetovými gombíkmi a kravatovým špendlíkom, ktorý je darčekom od spoločnosti Swedish Handpickedwines. Ten box som hľadal takmer dva roky. Páči sa mi aj pečiatka na kocky ľadu, ktorú som dostal od Diplomático Spain.

Tvoj najexkluzívnejší kúsok?

Mini Exclusiva v plastovom balení.

Diplomático Mini Exclusiva v plastovom balení

Najdrahší kúsok?

Diplomático Single Vintage 1997 je pravdepodobne najdrahší kúsok, aký mám, ale keď nájdete Oro niekde v Európe, bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou rovnakú hodnotu.

Existujú z tvojho pohľadu nejaké fľaše, ktoré sa oplatí kupovať nielen do zbierky, ale aj ako investíciu? Mohol by si nám dať nejaké tipy?

Hodnota všetkých fliaš Single Vintage rastie. Môj najlepší tip je jedno zo starších vydaní Exclusiva alebo Reserva, ak nejak nájdete.

Tvoja zbierka musí určite stáť dosť veľa. Ako to ale vidíš do budúcnosti? Máš v pláne si ju nechať, alebo ju prípadne chceš niekedy aj predať?

Svoju zbierku nemám v pláne predať. Mojím prvým cieľom bolo nájsť všetkých šesť rôznych veľkostí Exclusivy. Potom som sa rozhodol nájsť všetkých 0,7l / 0,75l, čo sa mi aj podarilo, fľaše ku mne prileteli z celého sveta. Teraz musím nájsť všetky 0,35l a potom malé, 5cl. Takže ešte som neskončil. Ale moja zbierka nebude kompletná, kým nenavštívim DUSA.

zbierka fliaš diplomatico

Na Instagrame máš viac ako 4 500 sledovateľov, medzi ktorými sú aj vlastníci značky, vrátane Josého Rafaela Ballesterosa. Poznáte sa? Mal si príležitosť stretnúť sa?

Instagram a Facebook boli dobrým spôsobom, ako nájsť nové kontakty. Moja zbierka by nebola taká veľká, keby som nemal kontakty. V Decembri 2019 som mal naplánovanú cestu do Venezuely, ale musel som ju zrušiť kvôli nepokojom v krajine. Mal som navštíviť Diplomático / DUSA. Señora Ballesterosa som nikdy nestretol, ale on a Nelson Hernández mi pomohli s jedným chýbajúcim kúskom, za ktorý mu budem večne vďačný. Ale s Nelsonom Hernándezom som sa stretol na podujatí Diplomático v Štokholme.

Predpokladám, že nielen zbieraš, ale aj rád ochutnávaš rumy. Aký rum máš najradšej (spomedzi Diplomático a medzi inými značkami)?

Fľaše samozrejme iba nezbieram, vždy si kúpim dve z každého druhu od Diplomático, aby som si jednu mohol odložiť a druhú vyskúšať. Moje obľúbené Diplomático je Single Vintage 2000, ale bohužiaľ už začína byť drahé, takže si ho odkladám iba na špeciálne príležitosti. Moji ďalší traja favoriti, ktorých stále nájdete za rozumnú cenu, sú Single Vintage 2005, Selección de FamiliaNo 3. Zbožňujem tie chute sušeného ovocia, vanilky a fondánu.

Mám rád španielsky štýl a na mojich poličkách nájdete veľa značiek rumov z Venezuely, Kolumbie, Panamy a Dominikánskej republiky.

Si príležitostným zákazníkom Alko90.sk. Odporučili by si náš obchod ďalším ľuďom?

Áno. Máte dobrý výber, dobré zľavy a expedujete rýchlo a bezpečne.

Nejaký odkaz pre slovenských rumových milovníkov?

Každý deň je rumovým dňom!

zbierka Diplomático fliaš a Diplomático merchandise

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top
error

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.