Najlepší rum? Top 10 rumov do 50 eur podľa bežných ľudí

Porovnanie kvality a samotnej chuti rumu je niekedy veľmi subjektívne. Čo chutí jednému sa môže druhému protiviť a naopak. Práve preto sme sa rozhodli pre vás zostaviť rebríček našich najlepšie hodnotených rumov do 50 eur podľa hodnotenia bežných užívateľov špecializovanej stránky rumratings.com. Pre lepšiu orientáciu, užívatelia môžu hodnotiť rumy známkami od 1 do 10, pričom 10 je najkvalitnejší rum. V rebríčku sa (ne)nachádzajú rumy, o ktorých by ste to možno nepovedali. Takže bez zbytočných omáčok, poďme na vec:

10. Admiral Rodney Rum (7,8/10 b, 111 hodnotení)

Do prvej desiatky sa zmestil aj rum zo Svätej Lucie, Admiral Rodney, ktorý je hodnotený ako jeden z najjemnejších rumov na svete. Blend s priemernou zrelosťou 12 rokov vás dostane jantárovou, až mahagónovou farbou, komplexnou vôňou plnou kandizovaného ovocia, ďatlí a sladkých hrozienok. Na jazyku ucítite podľa slov výrobcu karamelové Creme Bruleé s náznakmi vanilky.

 

9. Ron Millonario 15 Reserva Especial (7,9/10 b, 252 hodnotení)

Peruánsky milionársky rum sme čakali o niečo vyššie, keďže patrí medzi naše najobľúbenejšie, umiestnenie v TOP 10 však samozrejme poteší. Rum Millonario 15 si vás podmaní vôňou ovocia, kokosu, kakaa, doplnenou o chuť s náznakmi klinčekov, hrozienok a karamelu. Rum sa vyrába na 100-ročnom destilačnom stroji dovezenom zo škótskeho Glasgowa. Nie je príliš sladký a jeho chuť je tak akurát vyvážená. Odporúčame.

 

8. Austrian Empire Navy Reserva 1863 (8,0/10 b, 21 hodnotení)

Užívateľ Jarek z Česka zhodnotil tento rum dokonale: “Presne takto si predstavujem námornícky rum. Sladký, sýty s výrazním, ale príjemným dojazdom.” My len dodáme, že v ňom ucítite melasu, oriešky, kokos a med. Austrian Empire Navy Reserva 1863 je výborná voľba na večerné vychutnávanie, ako aj prísada do miešaných drinkov.

 

7. Bayou Spiced Rum (8,0/10 b, 47 hodnotení)

Tento korenený rum z americkej Louisiany sa pohybuje v cenovej kategórii okolo 25 eur (!) a napriek tomu sa umiestnil na krásnom siedmom mieste. Umiestnenie rumu Bayou v hornej desiatke je teda pre nás obrovským prekvapením. Človek niekedy ani nevie, aké poklady má na dosah ruky. Svoje o tom vie aj užívateľ Jm z Francúzska: “Zaujímavá vôňa slaného karamelu, prekladaná banánmi a korenistým zakončením. Dokonale si s Bayou rumom vychutnáte napríklad espresso.

 

5. a 6. Presidente Martí 23 a 15 Años (8,0/10 b)

Prezidentské rumy prekvapili. Pomerne neznáma značka od výrobcu Oliver y Oliver sa umiestnila veľmi vysoko. My však môžeme osembodové hodnotenie potvrdiť a odobriť, pričom nám neostáva nič iné ako súhlasiť s užívateľkou Joola69, ktorá tvrdí, že jej chuť pripomína kombináciu Diplomático rumu a rumu Pampero Aniversario. Nie veľmi sladký a zároveň nie príliš ostrý.

 

4. Diplomático Reserva Exclusiva (8,1/10 b, 1313 hodnotení)

Stará známa klasika, ktorá nikdy nesklame. Pomer cena-kvalita pre rum Diplomático Reserva Exlusiva , čo potvrdzuje aj hodnotenie užívateľa LarsF zo Švédska: “Vôňa je veľmi sladká, plná karamelu, kakaa a vanilky. Na jazyku je rum doslova zamatový s jemným náznakom korenia na konci. Zakončenie je dlhé, jemné a sladké. Vynikajúci rum, ktorý stojí za to.”

 

3. El Dorado 15 Special Reserve (8,1/10 b, 497 hodnotení)

El Dorado, v preklade ten zlatý alebo ten pozlátený sa právom umiestnil v prvej desiatke. Rum z guayanskej Demerara cukrovej trstiny očarí takmer každého. Steven James z Veľkej Británie ho hodnotí veľmi vysoko, pričom ho zaujala najmä plná cukrová aróma s výraznými náznakmi kandizovaného ovocia, vanilky a trochou korenia. Krátky a suchý finiš na jazyku zanechá príjemnú tabakovú príchuť, ktorá iba podčiarkne skvelú vyzretosť tohto rumu.

2. Presidente Martí 19 Años (8,2/10 b, 41 hodnotení)

Zlatý hetrik je dokonaný. V TOP 10 sa umiestnili všetky rumy Presidente Martí! Užívateľ Peter K. z Českej republiky hodnotí všetky aspekty rumu Presidente Martí, 19 ako aróma, úroveň sladkosti, chuť, spolu so zakončením ako úplne špičkové a k tomu dodáva: “Rum je perfektný na oslavy. Po prvom poháriku si začnete želať, aby ste mali celú fľašu iba sami pre seba.

 

 

1. Plantation XO 20th Anniversary (8,6/10 b, 663 hodnotení)

RedBlaze6 z USA označil Plantation XO 20th Anniversary ako jantárovú dobrotu v štýlovej fľaši s náznakom kokosovej chuti. My môžeme len súhlasiť a doplníme, že v aróme a chuti objavíte aj vanilku, škoricu a dotyk maslových keksíkov. Ak chcete niekoho obdarovať, tento rum nájdete aj v krásnom darčekovom balení s dvomi štýlovými pohárikmi na stopke.

 


 

Víťaz je teda jasný. Nás to vôbec neprekvapilo a my s hodnotením musíme iba súhlasiť. Naopak najväčším prekvapením pre nás bola absencia rumu Zacapa Centenario 23, ktorý na Slovensku patrí medzi najobľúbenejšie. Chýbal aj vám v TOP 10 nejaký rum? Podeľte sa s nami v komentároch. Inšpiráciu môžete nájsť aj v našej ponuke takmer 350 rumov.


4 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top
error

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.