Aký je rozdiel medzi whisky, whiskey a bourbonom?

Premýšľali ste už niekedy nad tým, prečo je na niektorých fľašiach whisky napísané whiskey? A prečo ich niekto označuje zase ako bourbon? Zabudnite na rôzne nepresné teórie, v dnešnom článku sa pozrieme na to, ktoré nápoje sa označujú ako whisky, ktoré ako whiskey, prečo všetky bourbony sú whisky ale naopak to neplatí a pozrieme sa aj na štvrtý názov, ktorý súvisí s touto skupinou alkoholu.

Čo je to whiskey?

Whiskey je nápoj, ktorý sa destiluje z obilia. Medzi najznámejšie druhy whiskey patrí napríklad Tennessee whiskey, ktorú hrdo zastupuje značka Jack Daniels. Nesmieme zabudnúť ani na svetoznámu írsku whiskey, ktorá si našla svoju cestu do všetkých kútov sveta aj spolu s rôznymi írskymi sviatkami, ktoré sa oslavujú v prítomnosti veľkého množstva kvalitného alkoholu.

Čo sa nazýva whisky?

Whisky (bez písmena e) sa tento nápoj nazýva v Kanade. Kanadská whisky je v našom sortimente zastúpená napríklad značkami Fireball alebo Crown Royal. Medzi whisky a whiskey je teda skôr len geografický rozdiel, no v skutočnosti sa jedná o jeden a ten istý nápoj. Je však vhodné naučiť sa ho správne rozlišovať (teda až do momentu, kedy si otvoríte archívnu fľašu).

Nalievanie whisky z fľaše do pohárika

Ako je to s bourbonom?

Bourbon je určitým špecifickým druhom whiskey. Aby sa mohol označovať bourbonom, musí spĺňať niekoľko podmienok, napríklad musí obsahovať minimálne 51 % kukuričnej zložky, musí dozrievať aspoň dva roky a vyrobený musí byť výhradne v USA. Nie všetky whiskey môžeme označiť ako bourbon, avšak každý bourbon patrí do hlavnej skupiny whiskey.

A čo škótska whisky?

Pozornému oku čitateľa určite neuniklo, že v zoznamoch vyššie sa nikde neobjavila škótka whisky. Ako ste si mohli všimnúť, opäť sa označuje bez písmena e. Aj škótska whisky musí spĺňať niekoľko špeciálnych podmienok, medzi inými aj tú, že musí byť vyrobená v Škótsku. Práve škótske whisky patria medzi tie najlepšie na svete.

Chutná whiskey až k vám domov

V našej ponuke nájdete široký výber whisky, whiskey, škótskej aj bourbonu. Radi vám poradíme, ako si vybrať, ako si konkrétnu značku najlepšie vychutnať a či sa hodí aj do miešaných drinkov. Máme bezkonkurenčné ceny a expresné dodanie až k vám domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top
error

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.