Venezuelské zlato v podobe Rumu Diplomático

Domovom rumu Diplomático je Venezuela. Je to veľmi rozmanitá krajina a to až do takej miery, že dopoludnia môžete stráviť na lyžiach a ten istý deň večer sledovať západ slnka na pláži s Piña Coládou v ruke. Krajina však nie je príliš bezpečná, takže pred cestou si radšej dohodnite dobré poistenie a ešte lepšiu cestovnú kanceláriu s miestnym sprievodcom. Okrem rumov Diplomático sa v tunajšom liehovare vyrábajú aj rumy ako Pampero a Cacique.

Rum je panenským sirupom

Spoločnosť čo vyrába Rum Diplomático sa nachádza na úpätí venezuelských Ánd v blízkosti Národného parku Terepaima. V jej dosahu sú 3 liehovary, ktoré túto pálenicu zásobujú melasou aj panenským sirupom.

V tejto úžasnej krajine možno získať prvotriednu cukrovú trstinu a veľmi čistú vodu, ktorú nie je nutné ďalej chemicky upravovať. Práve liehovar vlastní päť 100 metrových studní. Veľké teplotné výkyvy medzi dennou a nočnou teplotou spojené s vysokou vlhkosťou vzduchu údajne pomáhajú trstine k vyššej cukornatosti, ale predovšetkým veľmi pomáhajú na spínanie a rozpínanie dreva. Dozrievanie rumu v sudoch je tak ďaleko intenzívnejšie na rozdiel napr. od Škótska a whisky, kde je rozdiel teplôt oveľa menší.

Firma sa rozkladá na 12 hektároch a ročne vyprodukuje 72 miliónov litrov destilátov. Pre predstavu,  je to približne asi 27 krát viac, ako Godet a takmer polovica toho čo vyprodukuje Hennessy.

Na výrobu rumu Diplomático sa používa kvalitná melasa, jej obsah cukru je 48 – 52%, čo je naozaj veľa. Je to vďaka klauzule v zákone, kde je stanovená väčšia výkupná cena za melasu než za samotný cukor. Preto rafinujú len prvý cukor, nerobia druhý a melasa tak zostáva cukrovejšia. Z tohto dôvodu si môžu dovoliť použiť aj panenský med, ktorý sa za normálnych okolností finančne nevypláca.

Diplomático Reserva – číslo jedna

Bol uvedený do predaja už v roku 1989. Na etikete je podobizeň Don Juancho Nieto Melendez – miestna legenda. Cestoval po svete a zbieral najlepšie destiláty a  nazbieral zaujímavú zbierku prémiových destilátov. Rád hostil priateľov na hostinách a odovzdával im svoje zážitky a vedomosti. Reserva je zmes ťažkého kotlíkového a ľahkého kolónového destilátu v pomere 50/50. V priemere je vek rumov 8 rokov. Tieto rumy sa miešajú až na záver. Úspech tohto rumu na seba nenechal dlho čakať a počas prvých dvoch rokov sa predalo 850 tisíc fliaš.

Diplomático Reserva Exclusiva

Ide o zmes rumov starých až 12 rokov. Určitá časť rumu pochádza z tajných rezerv Tita Cordera, ktorý dodáva predovšetkým tú finálnu chuť rumu. Práve preto je to tak kvalitný rum. Tento druh rumu sa osladzuje, pretože by nikdy sám o sebe nemohol byť tak sladký. Diplomático je jedným z mála rumov, kde sa výrobca nebojí sladenie priznať.

Diplomático je síce sladší ako napríklad Zacapa, ale vďaka týmto postupom má v sebe viac charakteru.

Vedeli ste že?

Venezuelský rum celý svet pozná ako Diplomático, ale presne ten istý rum má v Nemecku názov Botucal. Je to kvôli tomu, že pred 7 rokmi ALDI podal žalobu na firmu, čo vyrába rum Diplomático. ALDI mala dlho ochrannú známku na značku brandy s názvom Diplomat. Diplomático sa tak súdilo dva krát, potom si spočítali, že bude lacnejšie predávať produkt pod iným názvom pre nemecký trh. A tak od roku 2012 firma Diplomático predáva rum v Nemecku pod názvom Botucal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top
error

Páči sa vám náš blog? Podeľte sa s ním s priateľmi.